Bardzo często słyszy się, że zima zaskakuje drogowców. Chodzi jednak tutaj przede wszystkim o służby drogowe, ale nie tylko – zimowa pora roku niekiedy jest ogromną niespodzianką także dla samych kierowców, którzy zapominają o tym, by we właściwy sposób przygotować auto na zimę. Nie da się ukryć, że bez tego może być bardzo trudno o bezpieczną i efektywną jazdę, szczególnie wtedy kiedy spadnie śnieg. W przypadku polskiej aury zima rzeczywiście potrafi nas zaskoczyć – mróz może pojawić się już w listopadzie, a nawet w październiku, a potem trzymać nawet w marcu czy w kwietniu.
Oczywiście ten najgorszy dla kierowców okres zazwyczaj przypada na takie miesiące jak grudzień, styczeń oraz luty. W jaki sposób się więc przygotować? Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest oczywiście akumulator – daje on o sobie znać najczęściej w mroźny zimowy poranek, kiedy to kierowcy mają kłopoty, aby w ogóle odpalić auto. Warto więc zawczasu zadbać o stan instalacji elektrycznej w naszym pojeździe. To samo tyczy się płynów eksploatacyjnych, w tym przede wszystkim oleju silnikowego.
Niskie temperatury mogą bardzo źle wpływać na pracę silnika. Ważna jest również jakość płynu hamulcowego czy płynu w chłodnicy. Dobrym pomysłem jest więc sprawdzenie stanu technicznego auta w którymś z jesiennych miesięcy, aby w ten sposób możliwie jak najlepiej przygotować się na zimę. Choć wiele płynów wymienia się raz do roku, niekiedy rozsądnie jest zrobić to po prostu raz jeszcze przed zimą.
Przygotowujemy pojazd na zimę – o czym pamiętać?
Bardzo ważnym elementem naszych przygotowań jest również zamiana ogumienia – z opon letnich na opony zimowe. Nie każdy kierowca się na to decyduje, często ze względu na oszczędności, lecz zdecydowanie bardziej rozsądnie jest przystosować opony do pory roku. Chodzi tutaj bowiem przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo, jako że opony zimowe są po prostu dużo lepiej dostosowane do jazdy w trudnych zimowych warunkach. Dzięki nim możemy na przykład znacznie skrócić drogę hamowania na śliskiej drodze, jak i poprawić ogólną przyczepność samochodu.
Można także zdecydować się na wymianę wycieraczek – na takie wykonane ze specjalnych kompozytów, by mogły one dużo lepiej poradzić sobie z gęstymi opadami deszczu czy śniegu. Dodatkowo, dobrze jest także wyposażyć auto w kilka przydatnych przedmiotów takich jak choćby szczotka do odśnieżania, skrobaczka do szyb czy odmrażacz do zamków oraz szyb. Nie zapominajmy również o ciepłych rękawiczkach, które przydadzą nam się szczególnie wtedy, gdy trzeba będzie odśnieżyć zasypane śniegiem auto. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że zima to nie tylko śnieg czy mróz, ale często także szereg innych niekoniecznie nam sprzyjających warunków.
Śliska nawierzchnia, jak również szybko zapadający zmrok – wszystko to bardzo utrudnia jazdę autem, dlatego też tym bardziej należy odpowiednio wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu pojazdu na zimową porę roku, przede wszystkim ze względu na aspekt bezpieczeństwa.