Ubezpieczenie samochodu – o czym pamiętać?

Ubezpieczenie samochodu – o czym pamiętać?

Kupiliśmy auto, obyło się bez problemów i w zasadzie możemy już ruszać w trasę… To prawie prawda, gdyż zanim wyjdziemy na drogę musimy jeszcze zadbać o ubezpieczenie samochodu. Jest to jedna z wielu kwestii związanych z zakupem nowego auta – często możemy się w nich wręcz pogubić, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakup samochodu to dużo więcej wydatków niż tylko sama transakcja kupna pojazdu. W przypadku ubezpieczenia OC mowa zresztą o wydatku obowiązkowym, jako że ten rodzaj ubezpieczenia jest wymagany przez prawo. W związku z tym, każdy przyszły (ale także obecny) kierowca powinien wiedzieć w jaki sposób wykupić ubezpieczenie auta oraz jak znaleźć najlepszą dla siebie ofertę.

W ten sposób cały ten proces przebiegnie znacznie łatwiej. Przede wszystkim warto wiedzieć, że samo ubezpieczenie to w żadnym wypadku przykry obowiązek, lecz po prostu bardzo ważna kwestia – nie tylko w kontekście zabezpieczenia finansowego kierowcy, ale także w kontekście zapewnienia kierowcy odpowiedniego wsparcia w razie jakiejś nieszczęśliwej sytuacji. Polisa od odpowiedzialności cywilnej dotyczy więc głównie ochrony przed ponoszeniem finansowych konsekwencji, które to mogą wyniknąć ze szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze jest oczywiście cena, jak również zakres ochrony.

Sama cena zależy jednak od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim od:

  • marki pojazdu,
  • modelu samochodu,
  • roku produkcji,
  • pojemności silnika,
  • wieku oraz doświadczenia kierowcy,
  • liczby tak zwanych bezszkodowych lat ubezpieczenia.

Bardzo duże znaczenie ma wiek oraz doświadczenie kierowcy – nic dziwnego, że starsi kierowcy mogą liczyć na większe zniżki i lepsze oferty, jako że mają oni po prostu więcej wprawy niż młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Z drugiej strony, często liczy się także to, ile już lat jeździmy bez ani jednego wypadku czy choćby zadrapania – w ten sposób pokazujemy, że jesteśmy odpowiedzialnymi kierowcami, którzy potrafią uniknąć tego typu sytuacji na drogach, a to oczywiście działa na naszą korzyść.

Szukamy ubezpieczenia samochodu w internecie

Znalezienie ciekawej i dobrej oferty ubezpieczenia OC dla naszego auta nie jest trudnym zadaniem, jeśli oczywiście wiemy gdzie szukać.

W ostatnich latach najlepszym i najbardziej efektywnym do tego narzędziem stał się internet, a mówiąc konkretniej różnego rodzaju serwisy porównujące ceny konkretnych polis w oparciu o wprowadzone dane. Pamiętajmy bowiem o tym, że ta sama polisa może różnić się w przypadku dwóch kierowców, a to za sprawą wielu różnych czynników. Warto także wiedzieć, że ubezpieczyciele bardzo często doceniają bezszkodową jazdę (nagradzają wtedy kierowców zniżkami, co prowadzi do bardziej atrakcyjnych dla nich ofert) oraz bardziej cenią sobie doświadczonych kierowców. Nie możemy także zapomnieć o tym, by poważnie zastanowić się nad ubezpieczeniem AC (autocasco), które nie jest obowiązkowe, ale może ono dodatkowo ochronić nas oraz nasz pojazd.