Oświetlenie a sen

Niekiedy za komfortowy sen odpowiadają, wydawałoby się, nic nieznaczące czynniki. Do takich można zaliczyć np. oświetlenie bądź meble do sypialni np. https://begryf.pl/kategoria-produktu/meble/sypialnia-meble/szafki-nocne-sypialnia-meble/ . Tymczasem światło odgrywa znaczącą rolę w procesie zasypiania. Do jednych z najpoważniejszych błędów zalicza się stosowanie zbyt silnego oświetlenia w sypialni.

Trzeba bowiem pamiętać, że światło wpływa na wydzielanie melatoniny. Melatonina to hormon naturalnie wydzielany w organizmie. Steruje ona naszym zegarem biologicznym. Zaobserwowano, że w ciągu dnia poziom melatoniny jest niski. Wzrasta on podczas wieczora, dlatego właśnie w późniejszych godzinach odczuwamy senność.

Jeśli jednak znajdziemy się w pomieszczeniach o zbyt dużym oświetleniu, poziom melatoniny może zmaleć. Pamiętajmy, że światło emitują również takie urządzenia, jak telewizor czy komputer. Z tego powodu nie należy z nich korzystać przed snem. W sypialni powinniśmy posiadać jedynie lampkę nocną. Jej oświetlenie jest wystarczające do tego, żeby znaleźć określony przedmiot, jednak z pewnością nie spowoduje nadmiernego pobudzenia.