Miłosierdzie w kontekście choroby

Miłosierdzie w kontekście choroby

Pozostając w duchu rozważań związanych z religijnością, warto również poświęcić nieco uwagi zagadnieniu miłosierdzia. Jest ono integralną częścią chrześcijańskiego podejścia do drugiego człowieka. Miłosierdzie można okazywać na wiele sposobów i w pojęciu tym mieści się szeroki zakres znaczeń.

Można rozumieć je jako miłość do drugiej osoby, troskę i pomoc udzielaną potrzebującym, ale również przebaczenie win. Sporo zależy tutaj od kontekstu. Z pewnością jednak człowiek miłosierny nie przechodzi obojętnie obok krzywdy, jakiej doznaje inna osoba.

Gdy mowa o schorzeniu, które w znaczący sposób upośledza funkcje społeczne i stanowi poważne obciążenie dla czyjegoś organizmu, postawa troski i zrozumienia dla dramatu jest bardzo chrześcijańska. Osoby wierzące, które żyją blisko Boga powinny w szczególny sposób wykazywać się taką postawą względem bliźnich, choć w gruncie rzeczy mowa tu po prostu o zachowaniach przyzwoitych, które stoją ponad jakąkolwiek wiarą. Róbmy jak najwięcej, aby tej miłości i chęci pomocy bliźniemu nigdy nie brakowało.