Krótkowzroczność

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność inaczej zwana miopią to jedna z najczęstszych wad wzroku. Jest ona spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem układu optycznego oka, który niewłaściwie skupia promienie świetlne. W prawidłowo funkcjonującym oku wszystkie promienie światła rozkładają się na siatkówce. U osoby cierpiącej na krótkowzroczność promienie skupiają się przed siatkówką.

Krótkowidz nie może sobie pomóc poprzez napięcie mięśni czyli akomodację, ponieważ powoduje to to, że promienie ogniskowane są jeszcze bliżej przed siatkówką. Krótkowzroczność ze względu na stopień możemy podzielić na trzy rodzaje. Krótkowzroczność niską do minus 3 dioptrii, średnią pomiędzy 4 i 7 dioptrii oraz wysoką powyżej 7 dioptrii. Dodatkowo możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje krótkowzroczności – osiową, krzywiznową oraz refrakcyjną.

Miopię, lekarze okuliści korygują za pomocą soczewek kontaktowych oraz okularów w minusie. U osób dorosłych, u których wada jest już stabilna i nie będzie się dalej rozwijała, można zastosować operacyjne modelowanie rogówki przy użyciu lasera. Istnieje także metoda zwana ortokorekcją, którą wykonuje się za pomocną odpowiednich soczewek kontaktowych zakładanych na noc. Soczewki te powodują zmianę kształtu rogówki.

http://eretina.pl/choroby-powierzchni-oka/