Jak dbać o oczy dzieci i nastolatków?

U dzieci i nastolatków coraz częściej diagnozuje się wady wzroku. W przypadku małych dzieci to od rodziców zależy wczesne rozpoznanie symptomów, które świadczyłyby o pogorszeniu wzroku. Istotne jest, żeby jak najszybciej wyrównać wadę wzroku. W przeciwnym wypadku dziecko będzie uskarżać się na bóle głowy i szybkie męczenie oczu. U dzieci często rozwija się nadwzroczność.

Nieco inaczej jest u nastolatków. U nich częstym problemem jest krótkowzroczność. W szczególności dotyczy to tych, którzy wiele godzin spędzają przed komputerem. Nie bez znaczenia jest także oddziaływanie hormonów. Wszystko to sprowadza się do tego, że nastolatkowie są częstymi klientami gabinetów okulistycznych.

Podstawowym sposobem leczenia jest korekcja okularowa. Wiele nastolatków buntuje się jednak przed założeniem okularów. Okulary są dość kłopotliwe podczas wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo mogą być utrapieniem dla nastolatków, które uprawiają sport. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem wydają się soczewki kontaktowe.