Dzieci także potrzebują wizyt u okulisty

Dzieci także potrzebują wizyt u okulisty

Zazwyczaj myśląc o okuliście, myślimy o osobach starszych. To w końcu one z racji wieku najczęściej potrzebują wizyty u tego specjalisty. Jednak prawda jest taka, że czasami już nawet małe dzieci muszą się zapisywać do tego lekarza, aby mógł on poprawić ich wzrok i sprawić, że będą one mogły całkiem zwyczajnie funkcjonować. Ale idąc do okulisty z dzieckiem, powinniśmy pamiętać, że musimy tutaj poszukać specjalisty, który zajmuje się konkretnie oczami dzieci.

On posiada odpowiednie uprawnienia i narzędzia, aby mieć całkowitą pewność, że wartości podane podczas badania będą rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.

Odpowiednie podejście

Musimy pamiętać, że dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, boją się tego co nieznane. Dlatego jeśli planujemy pierwszą wizytę u okulisty z naszym dzieckiem, powinniśmy je do tego odpowiednio przygotować. Możemy czytać specjalne, dziecięce książeczki na ten temat, możemy się bawić misiami, które przyszły do okulisty i potrzebowały okularów.

Im lepiej dziecko będzie wiedziało, czego powinno się spodziewać po takim spotkaniu z okulistą, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie będzie ono przebiegało spokojnie i bez niepotrzebnego stresu. Dodatkowo trzeba jeszcze powiedzieć, że jest wielu różnych okulistów dziecięcych, a to oznacza, że przed zapisaniem się na taką wizytę powinniśmy sprawdzić, który z nich będzie najlepszy dla naszego dziecka. W opiniach innych rodziców, z pewnością znajdziemy informację, czy dany okulista ma odpowiednie podejście do dzieci, czy potrafi z nimi rozmawiać, czy ma do nich cierpliwość. Poza tym musimy pamiętać, że badanie u dzieci wygląda trochę inaczej, a więc musimy mieć też pewność, że ten okulista będzie robił wszystko dokładnie tak jak należy, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że ich wyniki pokażą stan faktyczny.

Jak to wygląda?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dzieci mają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o akomodację oka. To oznacza, że przy odpowiednim skupieniu są one w stanie na tyle kontrolować oko, aby mimo wady wzroku, móc odczytać to, co jest im pokazywane. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy sprawdzili, czy okulista do którego się zapisaliśmy, będzie naszemu dziecku zakraplał oczy specjalnymi kroplami. Jeśli tak, to oznacza, że w ten sposób zatrzyma on akomodację oka, a więc wyniki, które wówczas uzyskamy będą zgodne z tym, jaką wadę ma nasze dziecko.

W przeciwnym razie mogłoby się okazać, że dziecko źle by widziało, bo wada byłaby dość znaczna, ale podczas badania, skupiając się na zadaniu, bez problemów mogłoby odczytać to, co znajduje się na tablicy. Takie zakrapianie oczu skutecznie eliminuje taką możliwość. No i warto przy okazji sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje dany okulista, tak abyśmy mieli pewność, że stosuje on nowoczesne metody. Warto zobaczyć jacy dziecięcy okuliści pracują w naszej okolicy.

Wówczas powinniśmy poczytać o nich opinie, tak aby móc zdecydować, który z nich okaże się najlepszy dla naszego dziecka. Z jednej strony ma być skuteczny w tym co robi, a z drugiej, powinien mieć też odpowiednie podejście do dzieci.